Class Schedule 2018/2019*

*Schedule subject to change. Updated Sep 11, 2018.

See class descriptions for an overview of the various styles of dance, and meet our teachers here. Register Now

  • Competition classes are by audition only (classes shown in bold italics).
 

STUDIO 1

CHELSEA ROBINSON STUDIO

STUDIO 3

MONDAY BRONTE HANSEN
3:15 – 4:00   Primary Ballet
4:00 – 5:00   Grade 2 Modern
5:00 – 6:00   Grade 3 Modern
KATHLEEN HOLMES
7:30 – 9:00   Ballet 1
IVANA CAPPELLETTO
9:00 – 10:00   Adult Cardio Cabaret
ELWIN ALPUERTO
3:30 – 4:30   Comp Senior Hip Hop
4:30 – 5:30   Comp Inter Hip Hop
5:30 – 6:15   Hip Hop Technique (Mandatory for all HH comp. groups)
CHRISTINA FITCHETT
6:30 – 7:30   Inter/Senior Jazz Technique
7:30 – 9:00   Intermediate Modern
CHRISTINA FITCHETT
3:30 – 4:30   Bronze/Grade 3 Tap
4:30 – 5:30   Intermediate Tap
5:30 – 6:30   Modern Associate (3rd yr)
ELWIN ALPUERTO
6:15 – 7:00   Pre-Teen Hip Hop
7:00 – 8:00   Teen/Adult Hip Hop/Groove
 
TUESDAY SHIRLEY JACKSON
3:30 – 4:30   Grade 3 Ballet
4:30 – 6:00   Intermediate Ballet
6:00 – 7:00   Pointe 1
7:00 – 8:30   Advanced 2 Ballet
CHRISTINA FITCHETT
2:45 – 3:15   Pre-School Creative Dance
3:15 – 4:00   Tiny Tumblers (3-5 yrs)
4:00 – 5:30   Advanced 2 Modern
TERRA DANNES
5:30 – 6:30   Foundations Acrobatics B
6:30 – 7:30   Inter. Foundations Acrobatics
7:30 – 8:30   Teen TNT A
BRONTE HANSEN
3:30 – 4:30   Junior Tech Jazz
4:30 – 5:30   Teen Tap
CHRISTINA FITCHETT
5:30 – 6:30   Foundations Acrobatics B
6:30 – 7:30   Grade 5 Tap
7:30 – 8:30   Grade 6 Modern
8:30 – 9:30   Comp Inter/Senior Lyrical
WEDNESDAY ALYSSA RIVE
3:30 – 4:00   Kids Hip Hop (5-8 yrs)
4:00 – 4:30   Kids Jazz (5-8 yrs)
CHRISTINA FITCHETT
4:30 – 5:30   Advanced 1 Modern
5:30 – 6:30   Comp Inter/Senior Jazz
ALYSSA RIVE
6:30 – 7:30   Grade 5 Modern
CHRISTINA FITCHETT
7:30 – 9:30   ISTD Modern Associate
CHRISTINA FITCHETT
11:00 – 11:30 Pre-School Ballet
12:00 – 1:00   Barre Fitness
BECKY IZAD
3:30 – 4:30    Inter/Senior Technique / Improv
4:30 – 5:30    Comp Junior/Inter Jazz
5:30 – 6:30    Comp Inter/Senior Jazz
6:30 – 7:30    Comp Senior Contemporary
7:30 – 8:30    Comp Inter Contemporary
CHRISTINA FITCHETT
3:15 – 4:00   Adv 2 Tap
4:00 – 4:30   Advanced 1 Modern
ALYSSA RIVE
4:30 – 5:30   Post Award Jazz
5:30 – 6:30   Open Comp Performance Jazz
CHRISTINA FITCHETT
6:30 – 7:30   Adult Tap
ALYSSA RIVE
7:30 – 8:30   Teen Contemporary Jazz
THURSDAY KATHLEEN HOLMES
3:45 – 5:15   Ballet 2
5:15 – 6:15   Pointe 2
6:15 – 7:15   Teen Ballet & Tech.
SHIRLEY JACKSON
7:30 – 9:00   Advanced 1 Ballet
SHIRLEY JACKSON
4:00 – 5:00   Grade 1 Ballet
TERRA DANNES
5:30 – 6:30   Foundations Acrobatics A
6:30 – 7:30   Prep TNT (Pre-comp)
7:30 – 8:30   Teen TNT B
SHIRLEY JACKSON
5:00 – 6:30   Grade 5 Ballet
IVANA CAPPELLETTO
6:30 – 7:30   Adult Sassy Jazz
JESSIE ZENTNER
7:45 – 8:45  Teen/Adult Pilates
FRIDAY JULIE IZAD
3:30 – 5:30   PPP Extended Studies (Monthly)
SHIRLEY JACKSON
9:00 – 10:30   Adult Ballet
IVANA CAPPELLETTO
10:30 – 11:30 Adult Comp Jazz
KATHLEEN HOLMES
3:45 – 5:15   Ballet 3
5:15 – 6:15   Pointe 3
6:15 – 7:15   Ballet 4
 
SATURDAY
    NEW THIS YEAR!
Saturday Morning Kids’ Dance Club
BRONTE HANSEN & ALYSSA RIVE
10:00 am – 12:00 pm
For ages 4-8
Ballet, Jazz, Tap & Hip Hop